animaceanimaceanimaceanimace
PLZEŇSKÁ OBLAST ČESKÉ JEZDECKÉ FEDERACE
Drobečková navigace

ÚVOD > AKTUALITY > Poplatky v ČJF – ano či ne a jak dál?

Poplatky v ČJF – ano či ne a jak dál?

Celé znění reakce Martina Pecky ze dne 28.listopadu 2013

Máme platit větší polatky ČJF? Zamyšlení Martina Pecky...

Česká jezdecká federace má za sebou řadu úspěchů i neúspěchů. Velkých či malých. V každém případě je ale nutné dívat se stále kupředu, stále přemýšlet o tom, co by se dalo udělat lépe a pokusit se proto i něco udělat. Kdo to může udělat? Přeci každý člen ČJF!

Dámy a pánové, dovoluji si tímto reagovat na současnou situaci kolem zvýšení poplatků v rámci ČJF. Svůj skromný názor vyslovuji jako řadový člen ČJF, jako zástupce jezdeckého klubu, který pravidelně pořádá již po několik let jezdecké závody v parkurovém skákání a také jako člen Oblastního výboru Západočeské oblasti ČJF.

Pokud se díváme na Českou jezdeckou federaci z ekonomického hlediska, nelze se na ni nedívat stejně než na jakoukoliv jinou komerční společnost s tím rozdílem, že u ČJF není nutno generovat každoročně zisk, jedná se o neziskovou organizaci. Ale i ČJF si musí zajistit především finance na svůj vlastní provoz a program. Dovolím si tedy krátce připomenout fakta: ČJF hospodaří v roce 2013 zhruba s rozpočtem 29 mil. Kč. Z toho více než 13. mil. Kč dostává jako státní příspěvek na sport a mládež (omluvte můj zkratkovitý popis, jde mi o co největší zřetelnost pojmů). Režijní spotřeba celé ČJF, tedy včetně oblastí, činí zhruba 8,5 mil. Kč. V rozpočtu dále vidíme částku něco málo přes 700 tis. Kč, vybranou z nově zavedených členských příspěvků v roce 2013, která tvoří momentálně přebytek rozpočtu dle jeho stanovení na začátku roku.

A co je na tomhle vlastně špatně? Za současné situace možná moc ne. Za předpokladu, že kdosi na Ministerstvu mládeže a tělovýchovy něco vymyslí jinak a peníze od státu někdy nepřijdou, pak toho bude špatně hodně. Zmizí většina podpory sportu, zmizí Sportovní centra mládeže, přestane fungovat program talentované mládeže atd. ČJF si musí do budoucna stejně jako každá jiná firma vydělat především sama na sebe a své, a nyní podotýkám STANDARDNÍ potřeby. Jde spíše o to co je to vlastně za potřeby.

Kromě podpory mládeže, výkonnostního a vrcholového sportu vidím další. Propagace jezdectví, lepší časy televizních přenosů, více diváků na závodech. Tedy diváků, kteří se k nám přijdou podívat rádi a budou vědět, na co se jdou dívat. Já osobně velmi nerad občas od našich hostů slyším“ Jojo, vy tady prý děláte ty dostihy, že ano?“ A proč to je? Protože jsme doposud nebyli našim spoluobčanům cíleně vysvětlit, jak vlastně ty jednotlivé jezdecké disciplín vypadají. Všestrannost? Ne prosím pěkně, to není běhání do všech světových stran!!! Voltiž – ne to opravdu nemá s volty u elektriky nic společného!! A to má zrovna tato disciplína za sebou takové úspěchy z posledních let!! A nyní zazní – hledejme financování z vnějších zdrojů, hledejme sponzory a partnery. Já říkám – určitě ano. Jenže ouha – nutno si přiznat, že takový dnešní sponzor, když k němu přijdete a řeknete mu – KONĚ- on na to – VELKÁ PARDUBICKÁ!! A jsme na začátku, neví o nás téměř nic. A když mu to vysvětlíte, on se zeptá: KOLIK A JAKÝCH DIVÁKŮ NA TO CHODÍ, KTERÁ TELEVIZE A KDY TO VYSÍLÁ, JAKÁ JE PROPAGACE? Naše odpovědi asi všichni známe, že?

Nechci konkurovat hokeji nebo fotbalu, to nemá smysl. Ale podívejte se třeba na floorball!!! A to nemluvě o golfu!!! Utekli nám všichni, dámy a pánové, jsme opravdu pozadu!! Prostě a jasně, pokud nevzbudíme větší zájem u veřejnosti, lepší to prostě nebude. A tak budeme asi muset začít s našimi vlastními penězi. Jedině tak můžeme společně dát jezdectví jako sportu šanci na lepší budoucnost. A prosím, uvědomme si jednu zásadní věc: ten západní, krásný, sportovní svět, o kterém všichni tak často mluvíme, že tam je to super, že tam to dělají tak a tak, a atd atd, to všechno je možné, protože v tom západním světě všechno funguje dlouhá léta, za velmi jasných pravidel a poměrně vysokých poplatků. Kdokoli z kritiků nových či vyšších poplatků by se měl podívat za co všechno, kdo a kolik platí například v Rakouském spolku sportovních koní ( OEPS )nebo v Německém jezdeckém sdružení ( FN). Přiznejme si – jejich sazebník poplatků je daleko delší a větší, než ten náš!!. Ale pozor, také je nutné říci – a co všechno tyto organizace pro jezdecký sport dělají. Pokud poplatky zavedeme a budeme je všichni platit, pak také dostaneme stejný nebo velmi podobný servis jak je tomu zvykem u našich západních sousedů. Příklad – naše jezdecká společnost v Martinicích zaplatí roční poplatek za licenci subjektu 1500,- Kč ročně a za to nyní dostává legislativu, sportovní kalendář, informace na webu ČJF a oblasti atd. Má snad někdo pocit, že při minimálně 5 závodech za rok je tato částka postačující? Já nikoliv a proto jsem již dvakrát inicioval zavedení poplatků minimálně tak, jak tomu již kdysi bylo, za pořádané závody. Bohužel, marně!!

Nevidím důvod, proč nás nyní orgány ČJF neseznámí s tím, co s penězi z nových poplatků chtějí udělat? Možná ale ten důvod přeci jen vidím a chápu. Nevím proč, ale každoročně zažíváme více situací, kdy je učiněno někde ve strukturách ČJF nějaké rozhodnutí a víceméně okamžitě následuje řada diskusí, drbů a pomlouvání a to na úrovni celostátní nebo oblastní. Bohužel, v určitém procentu případů to vychází z neinformovanosti a v další procentu pak z neznalosti diskutovaného problému. Správné vysvětlování řadovým členů ČJF, to je úkolem především Oblastních výborů. Pokud se zde špatně začne, nutně to musí i špatně skončit. A ještě něco – Rada ČJF je vrcholným orgánem a podle toho by se měla i chovat – odpovědně, moudře, efektivně. A Rada, to jsou především zástupci oblastí.

Závěrem mi dovolte tento názor. Považuji za velmi nešťastný způsob vedení komunikace ČJF vůči svým členům v této věci. Mám tím na mysli především Radu ČJF, Výkonný výbor a Oblastní výbory. Za stejně velmi nešťastný považuji ale i postoj některých dalších členů ČJF a způsob, jak se k tomuto problému staví. Zapomeňme všichni na osobní spory!! Jedině dohoda a dobrá, efektivní komunikace vede k nějaké koncepci!!! Velmi zdvořile si dovoluji apelovat na všechny členy ČJF, oblastní výbory a předsedy oblastí – zvažte zavedení poplatků od roku 2014 a společně pojďme dát všem orgánům ČJF ( Radě, VV, oblastem, komisím ) úkol – sestavte novou koncepci fungování ČJF!! O možnostech by se dal nyní napsat celý seriál a přitom tady koncepce chybí. Ale bohužel, všechny ty možnosti budou něco stát!!!

Martin Pecka
Martinice, listopad 2013

29.11.2013, 11:30 - přidána reakce p.Josefa Schneidera, majitele JS Schneider Plzeň, na tento článek:

Moje reakce na článek nebo "zamyšlení" Martina Pecky na jezdecký sport konkrétně parkurové skákání u nás.

Především bych mu chtěl hodně poděkovat, že odstartoval, respektive otevřel tuto problematiku našeho sportu. Protože vím, že příspěvek k tomuto tématu bych tak dobře, jako on nesepsal, mohu jen říct,že zvedám ruku pro tento názor.

Ještě jednou děkuji Josef Schneider, Stáj Plzeň-Božkov

Menu

FORMULÁŘE

Formulář pro kvalifikaci na MČR 2024 ZDE

DROBNÁ UPOZORNĚNÍ

 Navštivte web ČJF
sekce Plzeňská oblast

ZZVJ TERMÍNY 2024

----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
   
Více info ZDE
 

PODPORA Z PROSTŘEDKŮ PO

Podpora z prostředků Plzeňské oblasti pro rok 2024

Příspěvky PO 2024 ke stažení

REKLAMA NA TOMTO WEBU

Plzeňská oblast nabízí inzertní prostor na tomto webu. Výtěžek z těchto prostředků je určen na podporu dětí a mládeže v Plzeňské oblasti. Stáhněte si podmínky pro reklamu na tomto webu.
 
Klikněte pro více informací
Reklama na webu PO.pdf

POZVÁNKY, AKCE, TIPY

Organizujete v naší oblasti nějakou zajímavou jezdeckou akci pod hlavičkou ČJF? Pak nám pošlete pozvánku nebo článek (fotografie), rádi vše zajímavé o akcích kolem koní v naší oblasti zveřejníme.
 
palecek.jan@tiscali.cz
admin

SPOLUPRACUJEME

Patricie Mazuchová, Photography
 
http://pm-foto.webnode.cz/

 FACEBOOK

 Facebook_New_Logo_(2015).svg.png

KALENDÁŘ PO ČJF - 2024

Oficiální kalendář závodů naleznete v systému JIS. Odkaz níže.

Oficiální kalendář ČJF (JIS)

PLZEŇSKÁ JUMP TOUR 2024

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů závodů v Plzeňské oblasti ČJF. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity parkurového ježdění v rámci Plzeňské oblasti ČJF. Dále jen PJT.
PJT 2024
archiv  2023 2022 2021 2020
2019 2018 2017 2016
2015 2014 2013 2012

PLZEŇSKÁ DRESSAGE TOUR 2023

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů drezurních závodů v Plzeňské oblasti České jezdecké federace. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity drezurního ježdění v rámci Plzeňské oblasti ČJF.
PDT 2023
archiv  2022 2021 2020 2019
  2018 2017 2016 2015
  2014      

KLATOVSKÝ POHÁR ARCHIV

Klatovský pohár pořádá JK Klatovy Luby. Je určen pro děti, juniory a mladé jezdce Plzeňské jezdecké oblasti. Do poháru budou zahrnuty výsledky ze všech jezdeckých skokových závodů, pořádaných TJ JK Klatovy Luby. Tyto závody budou pořádány na pískovém kolbišti v Klatovech.
archiv  2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014
2013 2012    
Stránka České Jezdecké Federace, Plzeňské oblasti. Informace o pořádání jezdeckých akcí, závodů, hobby závodů.