animaceanimaceanimaceanimaceanimaceanimaceanimace
PLZEŇSKÁ OBLAST ČESKÉ JEZDECKÉ FEDERACE
Drobečková navigace

ÚVOD > AKTUALITY > Rozhovor s Terezou Čechurovou, 1.8.2014

Rozhovor s Terezou Čechurovou, 1.8.2014

Poslední červencový víkend se v Brně konalo Mistrovství České republiky v drezuře, kterého se zúčastnily za naši oblast 3 jezdkyně, všechny ze SK Viktoria-Tic. Obrovského úspěchu dosáhla nejmladší z nich – v kategorii mladší junioři zvítězila a mistryní ČR pro rok 2014 se stala Tereza Čechurová s koněm Elfen Prinz.

Terezko, představ se nám trochu blíže.

Je mi 16 let a studuji na Plzeňské obchodní akademii. Bydlíme v Dobřanech, kde moji rodiče vlastní a provozují restauraci Na růžku. Mám staršího bratra Mirka, který sice na koních nejezdí, ale všechny mé starty pečlivě sleduje a je mým velkým fandou.

Někdo ve tvé rodině je nebo byl koňákem? Jak ses k tomuto sportu vlastně dostala?

Ani moji rodiče nikdy nejezdili, ale můj dědeček jezdil, o koních mi vyprávěl, a tak možná díky jemu jsem od malička chtěla ochutnat pocit z koňského hřbetu. Před 6 lety mě taťka ke koním vzal – a kam jinam, než do stáje, která proslavila Dobřany v dostihovém světě, do Stáje A1/1 Jana Koš´tála.

Začínala jsi tedy na dostihových koních?

V době, kdy jsem tam přišla, se už Košťálovi věnovali i jezdeckému sportu. Ale je pravda, že moje první učitelka byla paní Věra Košťálová, která mě vlastně základům péče o koně i ježdění učila, a moje začátky se odehrály na koních, kteří dříve běhali. Po nějakém čase jednou můj taťka prohlásil, že „si udělá hezký den“, jel a koupil koně.

Tvůj první kůň tedy byl…..

Tehdy 13letý český teplokrevník Dany Bee, který zpočátku vůbec „nechápal“, proč by měl s nějakou 10letou holkou třeba jen zaklusat. V té době jezdila trénovat do Dobřan paní Věra Jáchimová, která se mě ujala a se kterou jsem po čase dokázala na Danym složit všeobecnou zkoušku jezdců – drezuru i skoky.

Takže ses rozhodovala mezi skákáním a drezurou?

Ani moc ne. Paní Jáchimová mně od začátku vysvětlila, že každý se musí naučit nejdříve „sedět“ a že základy drezury musí umět každý jezdec. Dokonce jsem za paní Jáchimovou jezdila i do jiných klubů, kde trénovala – např. do Kozolup, kde jsem jezdila na Nonovi. My jsme zpočátku vůbec neskákali, neustále jsem se učila „sedět“ a pomalu jsem dostávala do krve základy drezury. Až jsem zjistila, že drezura je to, co chci jezdit. Po čase jsem s Danym přešla za paní Jáchimovou do Losiné, taťka koupil dalšího koně – klisnu Rosenblume, a já začala sbírat první zkušenosti na drezurních obdélnících.

Kdo se nejvíce podílel na tvém úspěchu v Brně?

Víte, to musím trochu rozvést: paní Jáchimová mě k tomuto krásnému sportu přivedla. Pak moje tréninky převzal Daniel Komenda. Pomáhala mi i paní RNDr. Ivana Hašková – ta mi radila nejen s koněm, ale hlavně usměrňovala moji psychiku, kdy jsem si začala „moc brát“ neúspěchy. A teď zhruba od zimy trénuji s Alenou Ticovou. Ale kdybych neměla podporu z rodiny, kdyby mě rodiče nevozili na tréninky, na závody, kdyby mi to všechno nefinancovali – nikdy bych nezažila ten pocit, že kvůli mně hrají českou hymnu.

Jak probíhal mistrovský víkend v Brně?

Před prvním kolem jsem byla v očekávání, protože jsem věděla, že kůň má formu – daleko lepší než já. Já se vždycky těším, kdy v úloze skončí klusová pasáž a budu moci cválat . Do druhého kola jsme nastupovali z druhého místa – to jsem byla hodně nervózní. Po dvou kolech jsem byla stále druhá - začal se rýsovat velký úspěch. Třetí kolo (volnou sestavu st. S) už jsem jela na pohodu – buď, anebo. A ono to vyšlo – zajeli jsme nejlepší jízdu mezi všemi juniory.

Kolik bylo na mistrovství jezdců ze západu Čech?

Já jela za mladší juniory, Zdeňka Koláříková s Igorem (kteří byli na svém prvním MČR) za starší juniory, a naše trenérka Alena Ticová s koněm Counter Star startovali v seniorské kategorii – celkově skončili desátí, i když zajeli 7. nejlepší volnou sestavu (stupně T).

Myslíš, že tvůj úspěch nějak podpoří drezurní ježdění v Zpč. oblasti?

Víte, trochu mě mrzelo, že nás naše oblast při výjezdu na MČR nijak nepodpořila. Účastníci z jiných oblastí měli stejné oblečení, deky na koně, podsedlovky – každý viděl, koho reprezentují. Nemluvě o tom, že některé oblasti svým jezdcům zajistili vysílačky pro komunikaci trenéra s jezdcem na opracovišti. My jsme měli díky paní Ticové a klubu SK Viktoria-Tic alespoň stejná trička. Vím, že drezurních jezdců v naší oblasti je podstatně méně než skokových, ale právě proto (protože jsme se dokázali na mistrovství kvalifikovat a nebyli jsme tam jen do počtu) jsme mohli ukázat, odkud jsme.

Co pro tebe znamená být mistryní republiky?

Splněný sen a zároveň závazek do příštího roku.

Už sis uvědomila, čeho ji dosáhla?

Dnes už ano, ale vím, že nesmím usnout na vavřínech – musím makat dál, jedině tak může přijít nějaký další úspěch. Od mojí první trenérky paní Jáchimové znám jména jezdců z naší oblasti, kteří zvítězili v juniorské kategorii - Šedivcová, Viták, Burešová (dnes Laierová a členka našeho oddílu) a samozřejmě znám osobně Dana Komendu, který se stal mistrem republiky jednou v juniorské kategorii a později 2x mezi seniory. Bylo by hezké na jeho úspěchy navázat.

Řekni nám svůj nejhorší a nejlepší zážitek s koňmi.

Nejhorší byl asi, když jsem začínala a učila se jezdit – tenkrát jsme trénovali v Dobřanech na louce a paní Jáchimová mi říkala: Terezko, neboj se velké louky, koně většinou utíkají zpět do stáje…….Jenže to Dany Bee asi tehdy nevěděl, co normálně koně dělají, najednou se splašil a pádil se mnou po dobřanských lukách k lesu. To jsem prvně na koni cválala.
A nejlepší zážitek? Asi nemusím říkat – jdete na stupně vítězů na mistrovství republiky.

A poslední otázka – řekni nám svoje další jezdecké plány.

Trénovat, trénovat a trénovat a ve spolupráci s paní Ticovou si splnit další sen – kvalifikace na Mistrovství Evropy.

VIZITKA TEREZY ČECHUROVÉ

  • Účastní se každoměsíčních tréninků SCM v Kolesách pod vedením trenérek Lucie Marešové a Daniely Křemenové
  • V Českém drezurním poháru je průběžně na 7. místě 
  • V seriálu Zpč. Dressage Challenge po dvou kolech vede
  • V roce 2014 vítězka Mistrovství Zpč. oblasti v drezuře juniorů
  • 2x účastnice Mistrovství České republiky v drezuře v kategorii dětí (v roce 2011 s koněm Dany Bee a v roce 2012 s klisnou Rosenblume – 5. místo)
  • V roce 2014 mistryně České republiky v drezuře juniorů

/Rozhovor připravila Mgr.Věra Jáchimová/

Menu

DROBNÁ UPOZORNĚNÍ

Vložena výsledky PJT a KP

KALENDÁŘ PO - 2018

V sekci "Kalendář" je vložen aktualizovaný přehled závodů a ostatních akcí na rok 2018.

Připravujeme

Oficiální kalendář ČJF (JIS)

archiv  2016 2015 2014 2013
2012      

ZZVJ TERMÍNY 2018

24. 3. 2018 Krutěnice
15. 4. 2018 Svržno(vytrvalost)
26. 5. 2018 Plzeň-Bory
13.10.2018 Svržno(vytrvalost)
Více info ZDE

POPDPORA Z PROSTŘEDKŮ PO

Připravujeme

Podpora z prostředků Plzeňské oblasti pro rok 2018.

Příspěvky PO 2018 ke stažení

REKLAMA NA TOMTO WEBU

Plzeňská oblast nabízí inzertní prostor na tomto webu. Výtěžek z těchto prostředků je určen na podporu dětí a mládeže v Západočeské oblasti. Stáhněte si nové podmínky pro rok 2017.
Klikněte pro více informací
Reklama na webu PO 2017.pdf

FACEBOOK

fb.png

POZVÁNKY, AKCE, TIPY

Organizujete v naší oblasti nějakou zajímavou jezdeckou akci pod hlavičkou ČJF? Pak nám pošlete pozvánku nebo článek (fotografie), rádi vše zajímavé o akcích kolem koní v naší oblasti zveřejníme.
palecek.jan@tiscali.cz
admin

SPOLUPRACUJEME

Patricie Mazuchová, Photography
 
http://pm-foto.webnode.cz/

 

Vyhledat v textu

PLZEŇSKÁ JUMP TOUR 2018

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů závodů v Západočeské oblasti ČJF. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity parkurového ježdění v rámci Západočeské oblasti ČJF. Dále jen ZČJT.
PJT 2018
archiv  2017 2016 2015 2014
2013 2012    

PLZEŇSKÁ DRESSAGE TOUR 2018

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů drezurních závodů v Západočeské oblasti České jezdecké federace. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity drezurního ježdění v rámci Západočeské oblasti ČJF.
PDT 2018
archiv  2017 2016 2015 2014

KLATOVSKÝ POHÁR 2018

Klatovský pohár pořádá JK Klatovy Luby. Je určen pro děti, juniory a mladé jezdce Západočeské jezdecké oblasti. Do poháru budou zahrnuty výsledky ze všech jezdeckých skokových závodů, pořádaných TJ JK Klatovy Luby. Tyto závody budou pořádány na pískovém kolbišti v Klatovech.
KLATOVSKÝ POHÁR 2018
archiv  2017 2016 2015 2014
2013 2012    

 

Stránka České Jezdecké Federace, Plzeňské oblasti. Informace o pořádání jezdeckých akcí, závodů, hobby závodů.