animaceanimaceanimaceanimace
PLZEŇSKÁ OBLAST ČESKÉ JEZDECKÉ FEDERACE
Drobečková navigace

ÚVOD > AKTUALITY > Rozhovor s Terezou Čechurovou, 1.8.2014

Rozhovor s Terezou Čechurovou, 1.8.2014

Poslední červencový víkend se v Brně konalo Mistrovství České republiky v drezuře, kterého se zúčastnily za naši oblast 3 jezdkyně, všechny ze SK Viktoria-Tic. Obrovského úspěchu dosáhla nejmladší z nich – v kategorii mladší junioři zvítězila a mistryní ČR pro rok 2014 se stala Tereza Čechurová s koněm Elfen Prinz.

Terezko, představ se nám trochu blíže.

Je mi 16 let a studuji na Plzeňské obchodní akademii. Bydlíme v Dobřanech, kde moji rodiče vlastní a provozují restauraci Na růžku. Mám staršího bratra Mirka, který sice na koních nejezdí, ale všechny mé starty pečlivě sleduje a je mým velkým fandou.

Někdo ve tvé rodině je nebo byl koňákem? Jak ses k tomuto sportu vlastně dostala?

Ani moji rodiče nikdy nejezdili, ale můj dědeček jezdil, o koních mi vyprávěl, a tak možná díky jemu jsem od malička chtěla ochutnat pocit z koňského hřbetu. Před 6 lety mě taťka ke koním vzal – a kam jinam, než do stáje, která proslavila Dobřany v dostihovém světě, do Stáje A1/1 Jana Koš´tála.

Začínala jsi tedy na dostihových koních?

V době, kdy jsem tam přišla, se už Košťálovi věnovali i jezdeckému sportu. Ale je pravda, že moje první učitelka byla paní Věra Košťálová, která mě vlastně základům péče o koně i ježdění učila, a moje začátky se odehrály na koních, kteří dříve běhali. Po nějakém čase jednou můj taťka prohlásil, že „si udělá hezký den“, jel a koupil koně.

Tvůj první kůň tedy byl…..

Tehdy 13letý český teplokrevník Dany Bee, který zpočátku vůbec „nechápal“, proč by měl s nějakou 10letou holkou třeba jen zaklusat. V té době jezdila trénovat do Dobřan paní Věra Jáchimová, která se mě ujala a se kterou jsem po čase dokázala na Danym složit všeobecnou zkoušku jezdců – drezuru i skoky.

Takže ses rozhodovala mezi skákáním a drezurou?

Ani moc ne. Paní Jáchimová mně od začátku vysvětlila, že každý se musí naučit nejdříve „sedět“ a že základy drezury musí umět každý jezdec. Dokonce jsem za paní Jáchimovou jezdila i do jiných klubů, kde trénovala – např. do Kozolup, kde jsem jezdila na Nonovi. My jsme zpočátku vůbec neskákali, neustále jsem se učila „sedět“ a pomalu jsem dostávala do krve základy drezury. Až jsem zjistila, že drezura je to, co chci jezdit. Po čase jsem s Danym přešla za paní Jáchimovou do Losiné, taťka koupil dalšího koně – klisnu Rosenblume, a já začala sbírat první zkušenosti na drezurních obdélnících.

Kdo se nejvíce podílel na tvém úspěchu v Brně?

Víte, to musím trochu rozvést: paní Jáchimová mě k tomuto krásnému sportu přivedla. Pak moje tréninky převzal Daniel Komenda. Pomáhala mi i paní RNDr. Ivana Hašková – ta mi radila nejen s koněm, ale hlavně usměrňovala moji psychiku, kdy jsem si začala „moc brát“ neúspěchy. A teď zhruba od zimy trénuji s Alenou Ticovou. Ale kdybych neměla podporu z rodiny, kdyby mě rodiče nevozili na tréninky, na závody, kdyby mi to všechno nefinancovali – nikdy bych nezažila ten pocit, že kvůli mně hrají českou hymnu.

Jak probíhal mistrovský víkend v Brně?

Před prvním kolem jsem byla v očekávání, protože jsem věděla, že kůň má formu – daleko lepší než já. Já se vždycky těším, kdy v úloze skončí klusová pasáž a budu moci cválat . Do druhého kola jsme nastupovali z druhého místa – to jsem byla hodně nervózní. Po dvou kolech jsem byla stále druhá - začal se rýsovat velký úspěch. Třetí kolo (volnou sestavu st. S) už jsem jela na pohodu – buď, anebo. A ono to vyšlo – zajeli jsme nejlepší jízdu mezi všemi juniory.

Kolik bylo na mistrovství jezdců ze západu Čech?

Já jela za mladší juniory, Zdeňka Koláříková s Igorem (kteří byli na svém prvním MČR) za starší juniory, a naše trenérka Alena Ticová s koněm Counter Star startovali v seniorské kategorii – celkově skončili desátí, i když zajeli 7. nejlepší volnou sestavu (stupně T).

Myslíš, že tvůj úspěch nějak podpoří drezurní ježdění v Zpč. oblasti?

Víte, trochu mě mrzelo, že nás naše oblast při výjezdu na MČR nijak nepodpořila. Účastníci z jiných oblastí měli stejné oblečení, deky na koně, podsedlovky – každý viděl, koho reprezentují. Nemluvě o tom, že některé oblasti svým jezdcům zajistili vysílačky pro komunikaci trenéra s jezdcem na opracovišti. My jsme měli díky paní Ticové a klubu SK Viktoria-Tic alespoň stejná trička. Vím, že drezurních jezdců v naší oblasti je podstatně méně než skokových, ale právě proto (protože jsme se dokázali na mistrovství kvalifikovat a nebyli jsme tam jen do počtu) jsme mohli ukázat, odkud jsme.

Co pro tebe znamená být mistryní republiky?

Splněný sen a zároveň závazek do příštího roku.

Už sis uvědomila, čeho ji dosáhla?

Dnes už ano, ale vím, že nesmím usnout na vavřínech – musím makat dál, jedině tak může přijít nějaký další úspěch. Od mojí první trenérky paní Jáchimové znám jména jezdců z naší oblasti, kteří zvítězili v juniorské kategorii - Šedivcová, Viták, Burešová (dnes Laierová a členka našeho oddílu) a samozřejmě znám osobně Dana Komendu, který se stal mistrem republiky jednou v juniorské kategorii a později 2x mezi seniory. Bylo by hezké na jeho úspěchy navázat.

Řekni nám svůj nejhorší a nejlepší zážitek s koňmi.

Nejhorší byl asi, když jsem začínala a učila se jezdit – tenkrát jsme trénovali v Dobřanech na louce a paní Jáchimová mi říkala: Terezko, neboj se velké louky, koně většinou utíkají zpět do stáje…….Jenže to Dany Bee asi tehdy nevěděl, co normálně koně dělají, najednou se splašil a pádil se mnou po dobřanských lukách k lesu. To jsem prvně na koni cválala.
A nejlepší zážitek? Asi nemusím říkat – jdete na stupně vítězů na mistrovství republiky.

A poslední otázka – řekni nám svoje další jezdecké plány.

Trénovat, trénovat a trénovat a ve spolupráci s paní Ticovou si splnit další sen – kvalifikace na Mistrovství Evropy.

VIZITKA TEREZY ČECHUROVÉ

  • Účastní se každoměsíčních tréninků SCM v Kolesách pod vedením trenérek Lucie Marešové a Daniely Křemenové
  • V Českém drezurním poháru je průběžně na 7. místě 
  • V seriálu Zpč. Dressage Challenge po dvou kolech vede
  • V roce 2014 vítězka Mistrovství Zpč. oblasti v drezuře juniorů
  • 2x účastnice Mistrovství České republiky v drezuře v kategorii dětí (v roce 2011 s koněm Dany Bee a v roce 2012 s klisnou Rosenblume – 5. místo)
  • V roce 2014 mistryně České republiky v drezuře juniorů

/Rozhovor připravila Mgr.Věra Jáchimová/

Menu

FORMULÁŘE

Formulář pro kvalifikaci na MČR 2023 ZDE

DROBNÁ UPOZORNĚNÍ

 Navštivte web ČJF
 sekce Plzeňská oblast

ZZVJ TERMÍNY 2023

----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
   
Více info ZDE
 

PODPORA Z PROSTŘEDKŮ PO

Podpora z prostředků Plzeňské oblasti pro rok 2023

Příspěvky PO 2023 ke stažení

REKLAMA NA TOMTO WEBU

Plzeňská oblast nabízí inzertní prostor na tomto webu. Výtěžek z těchto prostředků je určen na podporu dětí a mládeže v Západočeské oblasti. Stáhněte si nové podmínky pro rok 2017.
Klikněte pro více informací
Reklama na webu PO 2017.pdf
 

POZVÁNKY, AKCE, TIPY

Organizujete v naší oblasti nějakou zajímavou jezdeckou akci pod hlavičkou ČJF? Pak nám pošlete pozvánku nebo článek (fotografie), rádi vše zajímavé o akcích kolem koní v naší oblasti zveřejníme.
palecek.jan@tiscali.cz
admin

SPOLUPRACUJEME

Patricie Mazuchová, Photography
 
http://pm-foto.webnode.cz/

 FACEBOOK

 Facebook_New_Logo_(2015).svg.png

KALENDÁŘ PO ČJF - 2023

Oficiální kalendář závodů naleznete v systému JIS. Odkaz níže.

Oficiální kalendář ČJF (JIS)

PLZEŇSKÁ JUMP TOUR 2023

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů závodů v Západočeské oblasti ČJF. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity parkurového ježdění v rámci Západočeské oblasti ČJF. Dále jen ZČJT.
PJT 2023
archiv  2022 2021 2020 2019
2018 2017 2016 2015
2014 2013  2012   

PLZEŇSKÁ DRESSAGE TOUR 2023

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů drezurních závodů v Západočeské oblasti České jezdecké federace. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity drezurního ježdění v rámci Západočeské oblasti ČJF.
PDT 2023
archiv  2022 2021 2020 2019
  2018 2017 2016 2015 
  2014      

KLATOVSKÝ POHÁR ARCHIV

Klatovský pohár pořádá JK Klatovy Luby. Je určen pro děti, juniory a mladé jezdce Západočeské jezdecké oblasti. Do poháru budou zahrnuty výsledky ze všech jezdeckých skokových závodů, pořádaných TJ JK Klatovy Luby. Tyto závody budou pořádány na pískovém kolbišti v Klatovech.
archiv  2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014
2013 2012     
Stránka České Jezdecké Federace, Plzeňské oblasti. Informace o pořádání jezdeckých akcí, závodů, hobby závodů.