animaceanimaceanimaceanimace
PLZEŇSKÁ OBLAST ČESKÉ JEZDECKÉ FEDERACE
Drobečková navigace

ÚVOD > AKTUALITY > Rozhovor s Terezou Čechurovou, 1.8.2014

Rozhovor s Terezou Čechurovou, 1.8.2014

Poslední červencový víkend se v Brně konalo Mistrovství České republiky v drezuře, kterého se zúčastnily za naši oblast 3 jezdkyně, všechny ze SK Viktoria-Tic. Obrovského úspěchu dosáhla nejmladší z nich – v kategorii mladší junioři zvítězila a mistryní ČR pro rok 2014 se stala Tereza Čechurová s koněm Elfen Prinz.

Terezko, představ se nám trochu blíže.

Je mi 16 let a studuji na Plzeňské obchodní akademii. Bydlíme v Dobřanech, kde moji rodiče vlastní a provozují restauraci Na růžku. Mám staršího bratra Mirka, který sice na koních nejezdí, ale všechny mé starty pečlivě sleduje a je mým velkým fandou.

Někdo ve tvé rodině je nebo byl koňákem? Jak ses k tomuto sportu vlastně dostala?

Ani moji rodiče nikdy nejezdili, ale můj dědeček jezdil, o koních mi vyprávěl, a tak možná díky jemu jsem od malička chtěla ochutnat pocit z koňského hřbetu. Před 6 lety mě taťka ke koním vzal – a kam jinam, než do stáje, která proslavila Dobřany v dostihovém světě, do Stáje A1/1 Jana Koš´tála.

Začínala jsi tedy na dostihových koních?

V době, kdy jsem tam přišla, se už Košťálovi věnovali i jezdeckému sportu. Ale je pravda, že moje první učitelka byla paní Věra Košťálová, která mě vlastně základům péče o koně i ježdění učila, a moje začátky se odehrály na koních, kteří dříve běhali. Po nějakém čase jednou můj taťka prohlásil, že „si udělá hezký den“, jel a koupil koně.

Tvůj první kůň tedy byl…..

Tehdy 13letý český teplokrevník Dany Bee, který zpočátku vůbec „nechápal“, proč by měl s nějakou 10letou holkou třeba jen zaklusat. V té době jezdila trénovat do Dobřan paní Věra Jáchimová, která se mě ujala a se kterou jsem po čase dokázala na Danym složit všeobecnou zkoušku jezdců – drezuru i skoky.

Takže ses rozhodovala mezi skákáním a drezurou?

Ani moc ne. Paní Jáchimová mně od začátku vysvětlila, že každý se musí naučit nejdříve „sedět“ a že základy drezury musí umět každý jezdec. Dokonce jsem za paní Jáchimovou jezdila i do jiných klubů, kde trénovala – např. do Kozolup, kde jsem jezdila na Nonovi. My jsme zpočátku vůbec neskákali, neustále jsem se učila „sedět“ a pomalu jsem dostávala do krve základy drezury. Až jsem zjistila, že drezura je to, co chci jezdit. Po čase jsem s Danym přešla za paní Jáchimovou do Losiné, taťka koupil dalšího koně – klisnu Rosenblume, a já začala sbírat první zkušenosti na drezurních obdélnících.

Kdo se nejvíce podílel na tvém úspěchu v Brně?

Víte, to musím trochu rozvést: paní Jáchimová mě k tomuto krásnému sportu přivedla. Pak moje tréninky převzal Daniel Komenda. Pomáhala mi i paní RNDr. Ivana Hašková – ta mi radila nejen s koněm, ale hlavně usměrňovala moji psychiku, kdy jsem si začala „moc brát“ neúspěchy. A teď zhruba od zimy trénuji s Alenou Ticovou. Ale kdybych neměla podporu z rodiny, kdyby mě rodiče nevozili na tréninky, na závody, kdyby mi to všechno nefinancovali – nikdy bych nezažila ten pocit, že kvůli mně hrají českou hymnu.

Jak probíhal mistrovský víkend v Brně?

Před prvním kolem jsem byla v očekávání, protože jsem věděla, že kůň má formu – daleko lepší než já. Já se vždycky těším, kdy v úloze skončí klusová pasáž a budu moci cválat . Do druhého kola jsme nastupovali z druhého místa – to jsem byla hodně nervózní. Po dvou kolech jsem byla stále druhá - začal se rýsovat velký úspěch. Třetí kolo (volnou sestavu st. S) už jsem jela na pohodu – buď, anebo. A ono to vyšlo – zajeli jsme nejlepší jízdu mezi všemi juniory.

Kolik bylo na mistrovství jezdců ze západu Čech?

Já jela za mladší juniory, Zdeňka Koláříková s Igorem (kteří byli na svém prvním MČR) za starší juniory, a naše trenérka Alena Ticová s koněm Counter Star startovali v seniorské kategorii – celkově skončili desátí, i když zajeli 7. nejlepší volnou sestavu (stupně T).

Myslíš, že tvůj úspěch nějak podpoří drezurní ježdění v Zpč. oblasti?

Víte, trochu mě mrzelo, že nás naše oblast při výjezdu na MČR nijak nepodpořila. Účastníci z jiných oblastí měli stejné oblečení, deky na koně, podsedlovky – každý viděl, koho reprezentují. Nemluvě o tom, že některé oblasti svým jezdcům zajistili vysílačky pro komunikaci trenéra s jezdcem na opracovišti. My jsme měli díky paní Ticové a klubu SK Viktoria-Tic alespoň stejná trička. Vím, že drezurních jezdců v naší oblasti je podstatně méně než skokových, ale právě proto (protože jsme se dokázali na mistrovství kvalifikovat a nebyli jsme tam jen do počtu) jsme mohli ukázat, odkud jsme.

Co pro tebe znamená být mistryní republiky?

Splněný sen a zároveň závazek do příštího roku.

Už sis uvědomila, čeho ji dosáhla?

Dnes už ano, ale vím, že nesmím usnout na vavřínech – musím makat dál, jedině tak může přijít nějaký další úspěch. Od mojí první trenérky paní Jáchimové znám jména jezdců z naší oblasti, kteří zvítězili v juniorské kategorii - Šedivcová, Viták, Burešová (dnes Laierová a členka našeho oddílu) a samozřejmě znám osobně Dana Komendu, který se stal mistrem republiky jednou v juniorské kategorii a později 2x mezi seniory. Bylo by hezké na jeho úspěchy navázat.

Řekni nám svůj nejhorší a nejlepší zážitek s koňmi.

Nejhorší byl asi, když jsem začínala a učila se jezdit – tenkrát jsme trénovali v Dobřanech na louce a paní Jáchimová mi říkala: Terezko, neboj se velké louky, koně většinou utíkají zpět do stáje…….Jenže to Dany Bee asi tehdy nevěděl, co normálně koně dělají, najednou se splašil a pádil se mnou po dobřanských lukách k lesu. To jsem prvně na koni cválala.
A nejlepší zážitek? Asi nemusím říkat – jdete na stupně vítězů na mistrovství republiky.

A poslední otázka – řekni nám svoje další jezdecké plány.

Trénovat, trénovat a trénovat a ve spolupráci s paní Ticovou si splnit další sen – kvalifikace na Mistrovství Evropy.

VIZITKA TEREZY ČECHUROVÉ

  • Účastní se každoměsíčních tréninků SCM v Kolesách pod vedením trenérek Lucie Marešové a Daniely Křemenové
  • V Českém drezurním poháru je průběžně na 7. místě 
  • V seriálu Zpč. Dressage Challenge po dvou kolech vede
  • V roce 2014 vítězka Mistrovství Zpč. oblasti v drezuře juniorů
  • 2x účastnice Mistrovství České republiky v drezuře v kategorii dětí (v roce 2011 s koněm Dany Bee a v roce 2012 s klisnou Rosenblume – 5. místo)
  • V roce 2014 mistryně České republiky v drezuře juniorů

/Rozhovor připravila Mgr.Věra Jáchimová/

Menu

FORMULÁŘE

Formulář pro kvalifikaci na MČR 2024 ZDE

DROBNÁ UPOZORNĚNÍ

 Navštivte web ČJF
sekce Plzeňská oblast

ZZVJ TERMÍNY 2024

----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
----- -----
   
Více info ZDE
 

PODPORA Z PROSTŘEDKŮ PO

Podpora z prostředků Plzeňské oblasti pro rok 2024

Příspěvky PO 2024 ke stažení

REKLAMA NA TOMTO WEBU

Plzeňská oblast nabízí inzertní prostor na tomto webu. Výtěžek z těchto prostředků je určen na podporu dětí a mládeže v Plzeňské oblasti. Stáhněte si podmínky pro reklamu na tomto webu.
 
Klikněte pro více informací
Reklama na webu PO.pdf

POZVÁNKY, AKCE, TIPY

Organizujete v naší oblasti nějakou zajímavou jezdeckou akci pod hlavičkou ČJF? Pak nám pošlete pozvánku nebo článek (fotografie), rádi vše zajímavé o akcích kolem koní v naší oblasti zveřejníme.
 
palecek.jan@tiscali.cz
admin

SPOLUPRACUJEME

Patricie Mazuchová, Photography
 
http://pm-foto.webnode.cz/

 FACEBOOK

 Facebook_New_Logo_(2015).svg.png

KALENDÁŘ PO ČJF - 2024

Oficiální kalendář závodů naleznete v systému JIS. Odkaz níže.

Oficiální kalendář ČJF (JIS)

PLZEŇSKÁ JUMP TOUR 2024

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů závodů v Plzeňské oblasti ČJF. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity parkurového ježdění v rámci Plzeňské oblasti ČJF. Dále jen PJT.
PJT 2024
archiv  2023 2022 2021 2020
2019 2018 2017 2016
2015 2014 2013 2012

PLZEŇSKÁ DRESSAGE TOUR 2023

Seriál je společným projektem ČJF a pořadatelů drezurních závodů v Plzeňské oblasti České jezdecké federace. Cílem tohoto seriálu kvalifikačních kol a jednoho finále je zvýšení atraktivity drezurního ježdění v rámci Plzeňské oblasti ČJF.
PDT 2023
archiv  2022 2021 2020 2019
  2018 2017 2016 2015
  2014      

KLATOVSKÝ POHÁR ARCHIV

Klatovský pohár pořádá JK Klatovy Luby. Je určen pro děti, juniory a mladé jezdce Plzeňské jezdecké oblasti. Do poháru budou zahrnuty výsledky ze všech jezdeckých skokových závodů, pořádaných TJ JK Klatovy Luby. Tyto závody budou pořádány na pískovém kolbišti v Klatovech.
archiv  2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014
2013 2012    
Stránka České Jezdecké Federace, Plzeňské oblasti. Informace o pořádání jezdeckých akcí, závodů, hobby závodů.